ZBBSK

"Bu sokaklarda başladı rüya"

Bu hikaye, şiddetin değil, şefkatin hikayesidir. Şefkatin nasıl her kapıyı açtığının, nasıl hayal edilemeyecek başarılara yol açtığının hikayesidir. Bu hikaye, Zeytinburnu Belediyesi Buz Hokeyi Takımı’nın filmlere konu olacak hikayesidir.


Her şey beş sene önce başladı. Bir mobil buz pisti kurmuştuk. Sosyal sorumluluk projemiz kapsamında geri dönüştürülebilir atık getiren herkes mobil buz pistimizde kayabiliyordu. Sloganımız da şuydu: “Doğaya Destek Sizden, Buz Pateni Biletiniz Bizden”


Ancak bir problemimiz vardı: Sorunlu gençlerimiz. Amacı olmayan, gelecekle ilgili hiçbir hedefi olmayan, kötü alışkanlıkları olan ama bizim sokaklarımızın, bizim ilçemizin gençleri. Sürekli gelip mobil buz pistine zarar veriyorlar, insanları korkutuyorlardı. Başkan Murat Aydın dedi ki: “Bu sorunu şiddetle değil, ilgiyle çözelim.” Gençlerimize önce buz pistini korumakla görevlendirdik. Sonra baktık ki, buzu çok seviyorlar, kaymayı çok seviyorlar. Sadece bu sorunlu gençlerimizden oluşan bir buz hokeyi takımı kurduk.


Başlangıçta 30, 40, 50 gol yiyor, hiç atamıyorduk. Bir gün yine 30-0 gerideyken Başkan soyunma odasına indi. Bütün takım çok mutsuzdu. Çünkü bu işi beceremediklerini düşünüyorlardı. Başkan şunları söyledi: “Gençler! Üzülmeyin ve ne olur bir sayı atın. Sizi galip sayacağım.” Ve o maç bir gol, sadece bir gol attık ve her şey o bir golle başladı. Transferler yaptık, yatırım yaptık ve takımımız büyüdü. Önce bir üst lig, sonra bir diğeri derken geçen sene Türkiye Süper Lig şampiyonu olduk. Avrupa Şampiyonlar Ligi’ne gittik. Bizden seviye olarak kat be kat yukarıda olan takımları yendik. Önce İsrail temsilcisi Rishon Devils’i, sonra Avrupa’nın en güçlü takımlarından Partizan Belgrad’ı… Ve grup ikincisi olduk. Türkiye’nin buz hokeyi tarihindeki en büyük başarıyı elde edip ülkemize gururla döndük.


Ama başarı sadece kupa kazanmak, şampiyon olmak değildi. Gelecekle ilgili hedefi olmayan o gençlerimizi kazandık biz. Kötü alışkanlıklarının hepsini terk eden, topluma, ülkemize yararlı bir birey olmaya çalışan o gençlerimizi kazandık. Biz artık güçlü bir takımız, omuz omuzayız ve içimizdeki bu ateşi buz bile söndüremez.